MAISON & OBJET 2013

MAISON & OBJET - Paříž - termín konání 18. 1. - 22. 1. 2013

specifikace: mezinárodní veletrh životního stylu, dekorací, interiérů, bydlení a designu

organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Spolupráce:  Uměleckoprůmyslové museum v Praze

misto: výstaviště PARIS NORD VILLEPINTE

 

Výstavní kolekci Czech Selection na Maison et Objet tvoří jako každoročně produkty firem, které se účastní výběrového řízení pořádaného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Ministerstvo tak napomáhá exportu českých firem, které chtějí uspět na mezinárodním trhu designu, přispět do něho kreativitou zdejších designérů i specifickým výrobním know-how zejména v oblasti sklářské a nábytkové výroby. Výstavní kolekce Czech Selection se účastní Maison et Objet již počtvrté v pavilonu Now! Design à vivre (Teď – Design pro život).

Spojuje výrobky zastoupených firem nějaký společný rys, kterým reagují na současnou dobu a její potřeby? Můžeme vystopovat nějakou obecnou charakteristiku kolekce Czech Selection 013?

Doba ekonomické recese přeje v designu spíše přístupům funkčním, konstruktivním a věcným. A s jistou mírou generalizace můžeme konstatovat, že právě tyto aktuální přístupy se

protínají s tradicí českého myšlení v designu a potažmo i v architektuře, která se odvíjí od předválečného funkcionalismu. Československo bylo ve třicátých letech jednou z mála zemí, kde se funkcionalismus masově rozšířil do domácností střední třídy, která se s ním ztotožnila jako s pokrokovým, demokratickým životním stylem. Mentální dědictví předválečného funkcionalismu, vnímaného jako nepřekonatelný standard demokratického řádu a morálních hodnot, je i v současném českém prostředí velmi silné. Souvisí s ním apriorní nedůvěra k luxusu a přepychu, která byla typická i pro dvacátá a třicátá léta. I první prezident nezávislého československého státu Masaryk vybízel bohaté vrstvy ke střídmosti a sám šel příkladem. Modernistická idea dobrého demokratického designu byla po válce zruinována socialistickou, centralisticky řízenou průmyslovou výrobou, jejímž výsledkem byla nejen mizerná kvalita předmětů denní potřeby, ale i jejich naprostý nedostatek na trhu.

I po pádu železné opony egalitářské pojetí designu jen pomalu ustupuje komplexnějšímu a osobnímu pohledu na design. Téma Luxus jako podhoubí inspirace a kreativity se objevilo v českém prostředí vůbec poprvé na festivalu Designblok 012. V témže roce přispěla k rehabilitaci pojmu luxus v českém prostředí i důkladná rekonstrukce mobiliáře vily Tugendhat v Brně, kterou v souladu s novým archívním průzkumem pozůstalosti Miese van der Rohe provedla firma A.M.O.S. design, účastník Czech Selection. Je zajímavé, že ve třicátých letech česká odborná veřejnost tuto významnou stavbu ignorovala nebo kritizovala jako amorální estétství, za totalitních režimů nacismu i socialismu byla vila značně poškozena a teprve nyní může veřejnost ocenit nejen prostorový plán, ale i efekty vzácných materiálů v interiéru, které se zásadně podílejí na unikátním řešení vily.

V českém prostředí se tedy pomalu vytváří porozumění nestandardním, unikátním a velkolepým počinům v designu. Nadále spíše zůstává typická neokázalá cesta „pokory a ryzosti“, nepostrádající vtip a poezii, a ta je charakteristická i pro letošní Czech Selection. Nábytkářské firmy zdůrazňují jednoduchost a univerzální použitelnost. Ta je jedna z deviz městského mobiliáře mnohokrát oceněné firmy MMCITÉ. Lavička Miela představuje ideální rovnováhu mezi historickou tradicí a současným dynamickým designem. Podobně i nejnovější nábytek truhlářské firmy PROCESS aktualizuje tradici modernismu pro dnešní život a také firma A.M.O.S. DESIGN se nechala inspirovat rekonstrukcí trubkového křesla Miese van der Rohe. Nejstarší česká nábytkářská firma TON s tradiční technologií ohýbaného dřeva rozšiřuje svou spolupráci s českými a zahraničními designéry, expanduje se sortimentem židlí do celého světa. V roce 2012 získala prestižní ocenění Interior Innovation Award za věšák Tee a židli 002, navržené českými designéry Janem Padrnosem a Jaroslavem Juřicou. Truhlářská firma LUGI prezentuje kolekci mladého talentovaného designéra Matěje Chabery, který vynalézá invenční úsporná řešení v logice konstrukce a řemeslného detailu.  Jiný přístup v nábytkové kolekci prezentuje architektonické studio DAD architektky Heleny Dařbujánové, která reaguje na potřebu dekorativních nábytkových kusů pro ženské interiéry.

Rovněž expozice svítidel vyniká tvarovou oproštěností. Firma ATEH, nositel mnoha domácích i zahraničních cen, prezentuje svoji novinku, flexibilní modul svítidla v plastu v několika variantách. Další dvě firmy se specializují na svítidla ze skla a využívají know-how severočeských skláren. Mladá, svěží firma BROKIS prezentuje další kolekci od návrhářů Lucie Koldové a Dana Yeffeta, která již získala domácí ocenění. Firma LASVIT, expandující svými grandiózními světelnými objekty po celém světě, prezentuje pro svou produkci netypickou novinku, subtilní svítidla navržená japonským designérem Oki Sato, zakladatelem aktivního designérského studia Nendo v Tokiu. Spolupráce firmy Lasvit se studiem Nendo získala v roce 2012 ocenění pro důraz na výjimečné zpracování kvalit českého sklářského řemesla.

Sklářská výroba v Čechách má nejen tradici, ale i nadšence, kteří pečují o uchování unikátních řemeslných postupů stejně jako o aplikaci nových technologií 21. století. Mnoha čestnými tituly ověnčená značka VERREUM společnosti SPACE, která se specializuje na unikátní technologii stříbřitého skla, rozšiřuje okruh spolupracujících designérů, jak ukazuje čerstvá realizace návrhu slavného designéra Arika Levy nebo spolupráce s českými studenty ze studia deForm. Sklárna BOMMA prezentuje kolekci high-tech crystal, vyráběnou z českého křišťálu a broušenou pomocí brusných automatických technologií podle vlastního know-how. Světově uznávaný fenomén českého broušeného skla v produkci sklárny BOMMA získává aktuální svěží rozměr, který zohlednily domácí ceny za dynamickou strategii spolupráce se zkušenými sklářskými designéry i se studenty. Zatímco produkty značky VERREUM, BOMMA a předměty na stůl rodinné šperkařské firmy BELDA FACTORY ukazují spíš onu cestu funkční a poetické jednoduchosti designu, firma ACDT - prezentuje pod značkou MARIENBERG unikátní skleněné objekty, inspirované přírodními procesy a uplatňující specifickou technologii pískování skla.

 

Doufáme, že výstavní kolekce Czech Selection na Maison et Objet 013 vzbudí zájem zahraniční laické i odborné veřejnosti také díky instalačnímu řešení studia OLGOJ CHORCHOJ, které patří k vedoucím designovým studiím v České republice, pečujícím o kontinuitu solidní designérské práce v Čechách, hledání nových talentů a jejich uplatnění  v průmyslové výrobě. 

 

Iva Knobloch, Museum of Decorative Arts in Prague

 

MAISON & OBJET 2013