SALONE DEL MOBILE - Miláno 2015

termín konání 14. - 19. 4. 2015

Czech Selection na Salone del mobile

Fiera Milano Rho, Pavilon 10, Stánek F28

Organizace: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Spolupráce: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

 

Czech Selection na Salone del mobile 2015 představuje osm českých firem, které nabízejí objekty do obytného i pracovního prostoru a dotvářejí jej jako místo aktivity, soustředění, relaxace, inspirace a osobní intimity. Šest firem z různých míst v České republice se specializuje na nábytek a z jejich produkce můžeme vyčíst modernistickou tradici úsporného, pragmatického, a přitom elegantního designu, založeného na senzuálních materiálových kvalitách. Dvě ze zastoupených firem ukazují aktuální přístup k přítomnosti skla v současném interiéru coby civilní, ale překvapivé krásy.

Vladimír Ambroz, hlavní designér a zakladatel brněnské firmy A.M.O.S. DESIGN, která působí na trhu již dvacet pět let se nechal inspirovat meziválečným trubkovým nábytkem 30. let a navrhl Brno Lounge Chair a Ludwig coffee table, které patří díky perfektnímu zpracování a kvalitnímu materiálu k tomu nejluxusnějšímu na trhu. Celý komplet nejen uchovává, ale i zdůrazňuje již ve třicátých letech oblíbené kvality trubkového nábytku: lehkost, transparentnost, mobilitu a pocit vznášení, „sitting on the air“.

 Trubkový nábytek prezentuje také firma KOVONAX, která výrobní tradici kovového trubkového nábytku započala již od prvního desetiletí minulého století v Bystřici pod Hostýnem. Tato firma se podílela na rekonstrukci funkcionalistického sportovního hotelu AXA v Praze. Tento projekt inspiroval Rudolfa Netíka, významného architekta a designéra střední generace, k modifikaci trubkové židle a její kombinaci se dřevem a kůží. Jeho Židle AXA tak kombinuje výhody klasické čtyřnohé židle a trubkové konstrukce: stabilitu, pružnost, konstrukční jednoduchost, snadnou údržbu.

Progresívní nábytková a interiérová firma LUGI si v roce 2009 vybrala na pozici kreativního ředitele všestranně talentovaného mladého designéra Matěje Chaberu, který za poslední léta nasbíral řadu zahraničních studijních i pracovních zkušeností v Holandsku, Itálii a Velké Británii. Za nábytek a interiérové vybavení, navržené Matějem Chaberou a designérkou Lucií Koldovou, která působila v Paříži, tato firma získala řadu cen a nominací. Firma QC FLOORS, jejíž práce je založená na dokonalém řemeslném zpracování českého dřeva vysoké jakosti, prezentuje stůl jako archetypální komunitní místo. Na objekty pro privátní ženský a dívčí interiér se specializuje během posledních pěti let královéhradecká architektka HELENA DAŘBUJÁNOVÁ. Kouzlo ženského budoáru, poetický podtext, který zdůrazňuje intimitu, sentiment, vzpomínky, ale i hravost a fantazijnost, vyjadřují barvy, materiály, dekor a detaily zpracování. Přitom každý objekt má v interiéru svou praktickou funkci.

Zcela specifický profil má firma MMCITÉ, kterou v roce 1994 založili ve Zlíně čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, David Karásek a Radek Hegmon. Tehdy, v době rekonstrukce českých měst po dlouhém období socialistické devastace, chyběl citelně městský mobiliář, na nějž se firma MMCITÉ specializovala od návrhu až po výrobu a během několika let získala výrazná zahraniční ocenění. Městský mobiliář MMCITÉ se vyznačuje vysoce kultivovaným aktuálním designem, vynikajícím řemeslným zpracováním a klimatickou odolností. MMCITÉ uvádí každoročně na trh až desítku novinek nejen v oblasti městského mobiliáře, ale i v oblasti zahradního nábytku pod značkou egoé. Úspěšné realizace po celém světě dokazují, že výrazný, a přitom empaticky reagující outdoorový nábytek MMCITÉ proměňuje venkovní prostor v obytnou krajinu.

V souboru Czech Selection nemohou chybět firmy, které prezentují vynikající tradici české sklářské výroby. Firma BOMMA a společnost SPACE CZ se značkou VERREUM se zasloužily o udržení a inovaci klasických technologií broušeného a stříbřitého skla a dokázaly aktualizovat potenciál těchto technologií pro interiér jednadvacátého století. BOMMA, původně specializovaná na vývoj brusných automatických strojů, se za posledních deset let stala také producentem užitkového broušeného křišťálu. Rozmanitá kolekce nápojových souborů obsahuje fresh design nejmladších autorů i vyzrálá řešení zkušených designérů celého světa. Značka VERREUM společnosti dokázala během pěti let obnovit zapomenutou tradici výroby stříbřitého skla, patentovanou v devatenáctém století a expandovat obchodním zastoupením do celého světa. Vázy, svítidla a nápojové sety ze stříbřitého skla vznikají od roku 2014 pod uměleckým vedením designera Sebastiana Herknera, který rozvíjí kolekce ve spolupráci s mezinárodní hvězdnou designérskou scénou.

Czech Selection ukazuje také propojení výroby s akademickou sféru. Design výstavy provedlo přední designérské studio OLGOJ CHORCHOJ, jehož zakladatelé Michal Froněk a Jan Němeček, zároveň vedou ateliér designu na elitní Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde působí také Matěj Chabera, kreativní ředitel firmy LUGI. Řada firem z Czech Selection umožňuje studentům školy experimentovat v jejich dílnách a spolupracuje s nejtalentovanějšími z nich jako například BOMMA. Toto vzájemné ovlivňování přináší čerstvý vzduch jako do akademického prostředí, tak i do firemní produkce.

Doufáme, že koncizní prezentace Czech Selection na Salone del Mobile v Miláně 2015 vzbudí zájem zahraniční laické i odborné veřejnosti ve výkonech obdivuhodného řemeslného zpracování a originálních designérských přístupů.

 

Iva Knobloch

Kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze

SALONE DEL MOBILE - Miláno 2015